Randas yra neišvengiamas tam tikro gylio žaizdos rezultatas. Kita vertus, viršutinius odos sluoksnius (epidermį) pažeidžiantys sužalojimai gyja nerandėdami. Taigi, kai sužalojimas yra ne paviršinis, bet gilesnis ir prasiskverbia į dermą, formuojasi randas.
Randų atsiradimo priežastys
Gilesnių žaizdų ir paskesnio rando formavimosi priežastys yra įvairios, kaip ir pats gyvenimas. Dažnai tai yra įpjovimų, durtinių žaizdų ar įkandimų pasekmės. Karščio, pavyzdžiui, nudegimų ar nuplikinimų ar cheminių nudegimų, atsirandančių po odos sąlyčio su agresyviomis cheminėmis medžiagomis, sukelti sužalojimai gali lemti gilias žaizdas, kurioms gyjant susidaro randas.
Lengviau gyventi su mažiau matomu randu
Anksčiau ar vėliau kiekvienas patiria tam tikro pobūdžio randėjimą. Atsižvelgiant į sužalojimo mastą randas gali palikti akivaizdžius pėdsakus. Randų turintys asmenys mano, kad jų randai yra ne tik fiziškai krentantys į akis, tačiau dėl jų žmogus jaučiasi esąs mažiau patrauklus. Tai ypač pasakytina apie randus esančius sunkiai paslepiamose srityse, pavyzdžiui, ant veido, kaklo, rankų.
Dėl to labai svarbu, siekiant minimalaus randų matomumo ir teigiamo kūno įvaizdžio, randus pradėti gydyti anksti.