Randas formuojasi gyjant gilesnėms žaizdoms. Iš esmės jis tampa ne tik matoma, psichologine bet ir fizine problema. Be to, visiškai atitaisyti sužalojimo oda nesugeba. Randai yra susiję su nemaloniais simptomais, ypač gijimo etape. Tai gali būti paraudimas, tinimas, niežulys, tempimas.
Randinis audinys skiriasi nuo normalios odos, nes plaukų folikulai, riebalų ir prakaito liaukos neatkuriamos. Jame yra mažiau elastinių skaidulų, todėl randas gali sukietėti ir susitraukti, kartais sukeldamas tempimo pojūtį ar net ribodamas judesius.
Rando susidarymas susijęs su smulkių kraujagyslių formavimusi, todėl nauji randai yra rausvos spalvos. Randui bręstant paraudimas išnyks. Kadangi randiniame audinyje nėra sveikai odai būdingų pigmentų, randas bus blyškesnis nei aplinkinė oda.
Rando matomumas priklauso nuo įvairių veiksnių – sužalojimo pobūdžio ir masto, žaizdos gijimo proceso, bendros sveikatos būklės, amžiaus ir genetinio polinkio. Randas gali būti storas, kietas ir įtemptas. Gerai prižiūrimos siauros chirurginės žaizdos lygiais kraštais dažnai gyja greitai ir lengvai. Susidarę randai įprastai yra maži, ploni ir beveik nepastebimi.
Visų tipų randus galima veiksmingai gydyti Contractubex®, kad jie keltų mažiau nepatogumų ir būtų mažiau pastebimi.